28 січ. 2014 р.

Нам Крути не забути

Історія знає багато жертв в ім’я ідеї , але аналогічної Крутам не було.
  А що було у нас під Крутами? Хто були ті юні завзятці? Чи  вірили вони в свої сили? Чого прагнули гімназисти 6-8 класів і молоді студенти, що не визнавали війни і смертної кари,  засуджували будь-яке насильство, тим паче вбивство.
  З  такими словами 28 січня в міській бібліотеці для юнацтва розпочали вечір пам’яті: «  Тут береже Україна  вічний сон молодих своїх синів»  ліцеїсти  III – Б курсу. В святі взяли участь активісти та користувачі бібліотеки :  Осташук. В., Почтар В., Гринішак С., Возняк Л., Чумбей Н. , Сакевич Т. .Свято розпочала педагог-організатор  Попович М. В.,  яка сказала що Крути, це символ героїзму  та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії .
  96 років минуло з того трагічного дня  коли 300 юнаків стали на смертельний бій з 600 000-ною червоноармійською армією. Юнаки кинулися у свою першу і останню багнетну атаку – і майже всі загинули .Юні герої показали приклад мужності відданості і незборимості духу. Їх називають історики Українськими спартанцями.Герої не вмирають, вони живуть у пам’яті і справах наступних поколінь.
  У наших предків був звичай у день поминання могили мертвих встеляти квітами і запалювати на них свічки. Тож нехай наш зал юнацької бібліотеки сьогодні 28 січня стане поминальним храмом. Будьте ж певні , дорогі, незабутні герої, - ви не загинули марно. Сьогодні вся присутня молодь схиляє голови перед світлою пам’яттю тих, що жертовно віддали своє повне сил життя за Україну, за її волю, за честь, за славу , за нород! Пом’янемо героїв замордованих під Крутами хвилиною мовчання. Учням , інженер-програміст  Заник Р. продемонстрував відео-фільм « На Аскольдовій могилі».
 На закінчення години пам’яті зав юнацькою бібліотекою сказала: « В даний час в нашій Україні настав складний і відповідальний час. Події 1918 переплітаються з подіями 2014 року, історія повторюється і нам знову довелося бути готовими до Крут .
Так склалося,  що першими про це збагнула наша молодь – цвіт української нації і наше славне студентство, юнаки та юнки. Саме вони з відкритими чистими серцями, вийшли на перші євро майдани й іскрами своїх безвинних душ сколихнули всю українську і світову спільноту. І саме вони першими відчули на собі жорстокість нині існуючої диктаторської системи влади в ніч на 30 листопада. Тож і пом’янімо і сучасних крутянців 2014-го року: Сергія Нігояна , Михайла Жизневського, Юрія Вербицького, котрі склали свої голови на жертовник боротьби за Самостійну Україну. Вічна слава героям! Хвилина мовчання.











25 січ. 2014 р.

Багатогранна творчість Степана Пушика

26 січня відзначатиме 70-річчя відомий український письменник, фольклорист, публіцист, журналіст, науковець, громадський і політичний діяч ,лауреат Національної премії ім. Шевченка, професор ПНУ ім. В.Стефаника Степан Пушик.
 З нагоди ювілею   письменника  в юнацькій бібліотеці 24 січня  було проведено урок творчого портрету : « Багатогранна творчість Степана Пушика»
 Були запрошені учні ліцею.Ведучі сказали, що вся Пушикова творчість виростає з фольклору, а поезія побудована на пісенних народно-художніх ритмах.
 Першу популярність Пушикові принесли його пісні «Треба йти до осені», «Любисток»,які заспівав Д. Гнатюк, а згодом уся Україна, слідом були і інші…
Творчість С. Пушика може , як мало кого із сучасних письменників,на диво багатогранна.
Його без перебільшень можна іменувати людиною франківського гарту чи невтомним трударем із Каменяревої «робітні», який у «поті чола», не покладаючи рук, постійно відчуває потребу бути в русі, в неспокої, впошуках, у праці-праці аж до саможертовності активній.   С. Пушик- письменник,широкого профілю. У нього ніколи не було творчої пори тільки для поезії чи тільки для прози.Він усе робив паралельно.Як це відбувалось і відбувається сьогодні, він сам пояснює: «Коли мені не пишеться, то беру рюкзак і мандрую в гори,їду на кілька днів до Києва, щоб подихати столичним повітрям, тікаю на день до Львова, на два – до села… а ще не забувайте, що я професорую в університеті. Якщо не пишеться, то редагую написане… тікаю з хати, щоб у центрі міста зустрітись з Качканом, щоб посидіти у кавярні…»
     Бібліотекою проведено прес- калейдоскоп: « Кожен твір – це або спалах блискавки, або важка праця» –обговорення статті в газеті « Галичина» присвяченій С.Пушику.Ведучі зачитали:
   «Мені  боляче, що мій народ так важко гарує,а вони повибудовували палаци і в Україні, і під Віднями,і на далеких островах, а банки в офшорах тріщать від ними вкрадених у нас грошей…»
 О. Слоньовська сказала про Пушика: «Як професор він має  особливу повагу в  студентів. Вони люблять його і за постійні жарти, і за феноменальні знання народної творчості.Разом зі студентами ходить колядувати або щедрувати.Це великий оптиміст,великий дотепник і надзвичайно талановитий науковець. Від імені всіх присутніх в бібліотеці щиро побажали Степану Григоровичу,щоб у здоровї ця благородна і добра людина прожила стільки,скільки Господь Бог написав їй у своїй книзі. Натхнення у творчості, нових оригінальних ідей.  
 
 





















4 січ. 2014 р.

Феєрверк новорічних листівок

4 січня в Надвірнянській міській бібліотеці для юнацтва було проведено майстер – клас:
 « Феєрверк новорічних листівок » до Різдва Христового. Своє хобі по виготовленню листівок та навчити дітей цього ремесла запропонувала  активна читачка бібліотеки Костик Ліда.
  Виготовлення листівок або кардмейкінг – це ремесло , вид діяльності і хобі. До речі   дуже старовинне !
 Дуже багато сказано про історію друкованих листівок і прої роботи.
 Перша згадка про листівки датується близько 500років до нашої ери. У  ті роки листівки  представляли собою  листи папірусу ,які розцінювалися Єгипетськими і Китайськими культурами , як послання добробуту і доброзичливості. Безсумнактично нічого невідомо про листівки ручнівно що ці листівки були зроблені в ручну і були першими hands – made  листівками, зроблені людьми.
 У Європі листівки з’явилися набагато пізніше, десь у 15 столітті. У той час не було пошти і тому листівки доставлялися людям особисто. Через це процес дарування вітальних листівок в Європі був надзвичайно дорогий , і тільки досить багаті люди могли дозволити собі обмінюватися ними.
 З появою друкованих вітальних листівок  про  hand – made листівки надовго забули. Лише на початку 90-х в Європі і Америці почали з’являтися фірми,  що виробляють листівки ручної роботи на промисловому рівні. Популярність « нового» виду продукції швидко зростала. І , нарешті, на початку 2000- х перші фірми з виробництва hands – made  листівок з’явилися в Україні. Можна сказати, що цього моменту і почалася нова історія листівок ручної роботи  в Україні.



 З великим захопленням та любов'ю вкладаючи свою душу юні майстрині виконали свої маленькі шедеври. Спочатку на білий папір - заготовку клеїли кольоровий папір, прикріплювали мереживо,прикраси з тканини, біжутерії, стрази. А далі що підкаже багата фантазія. Як би  це не звучало банально , але краще зробити листівку в ручну, вкласти в неї частинку душі.